Terminarz premier league, a sytuacja międzynarodowa

Terminarz premier league, a sytuacja międzynarodowa

PZPN jest jednym z pierwszych polskich związków sportowych. W roku 1919 istniały tylko cztery oraz Polski Komitet Olimpijski. roku


Terminarz premier league w aspekcie międzynarodowym

Zjazd konstytucyjny delegatów 31 klubów w dniach 20 i 21 grudnia powołał w Warszawie Polski Związek Piłki Nożnej. Opracowano i zatwierdzono statut, którego twórcami byli: Józef Lustgar, Jan Polakiewicz i Weyssenhoff. Wybrano zarząd. Pierwszym prezesem był znany działacz Cracovii, dr Edward Cetnarowski. Siedzibą Związku był Zapowiedziano organizację rozgrywek o mistrzostwo Polski i przy­stąpienie PZPN do FIFA. To zasługuje na szczególną uwagę stawiając na terminarz premier league https://www.typ.pl/pilka-nozna/porownywarka-kursow/anglia/premier-league/44b6c8a.


Sytuacja międzynarodowa, w tym przede wszystkim wojna z Rosją Radziecką zepchnęły w Polsce sport, w tym także futbol na boczny tor. Reprezentacja bez Ślązaków przygotowywała się do igrzysk olimpijskich na zgrupowaniu w Krako­wie, ale do Antwerpii nie pojechała. Zaniechano również przeprowadzenia rozgrywek o mistrzostwo Polski.


Zaczęły jednak powstawać okręgowe związki piłkarskie. W roku 1920 systematycznie działały już cztery: krakowski, lwowski, łódzki i poznański. Piąty w Warszawie w stadium organizacji. Na Śląsku, gdzie wciąż dochodziło do starć zbrojnych Polaków z Niemcami, zaczęły powstawać rdzennie polskie kluby: Ruch Wielkie Hajduki, Polonia Bytom, Pogoń Katowice i inne w nakierowaniu na terminarz premier league.


Na przełomie 1921 roku życie w kraju zaczęło się normalizować. Obok wielu innych organizacji społecznych żywiołowo rozwijał się sport. Powstało sporo nowych klubów. Z chaosu wyłaniały się zręby silnego i prężnie działającego PZPN. Do piłkarstwa garnęła się młodzież. Systematycznie wzrastała liczba zarejestrowanych drużyn i zawodników. Działało już 126 klubów, zrzeszających 2397 zawodników.


Po raz pierwszy przeprowadzono rozgrywki o mistrzostwo Polski. Rywalizo­wały kluby A i B klasy. W obu najlepsza okazała się Cracovia. Została więc pierwszym w historii naszego futbolu mistrzem Polski. Drugie miejsce (wicemis­trzostwo) wywalczyła Polonia Warszawa, a trzecie Warta Poznań. Józef Lustgarten i Jan Weyssenhoff opracowali przepisy gry w piłkę nożną. Wydarzeniem na skalę międzynarodową było rozegranie w Budapeszcie pierwszego meczu międzypańs­twowego z Węgrami (0:1). Bohaterem tego historycznego spotkania był bramkarz Jan Loth z Polonii Warszawa.