Nawozy do trawników, a sekatory

Nawozy do trawników, a sekatory

Sekatory, nożyce, noże to bez wątpienia ulubione narzędzia ogrodników. Bez nich nie da się pielęgnować ogrodu i utrzymać roślin w ryzach.


Nawozy do trawników, a grube gałęzie

Zestaw do średniej wielkości ogrodu powinien obejmować nożyczki, sekatory jednoręczne i dwuręczne oraz nożyce do żywopłotu i nożyce do trawy. W większym ogrodzie prace ułatwią nam sekatory i nożyce elektryczne, jeżeli wskazuje się na najistotniejsze nawozy do trawników https://gardenstart.pl/pol_m_Nawozy_Do-trawnikow-164.html.


Cięcie to tak naprawdę jedna z najistotniejszych oraz zdecydowanie bardziej pracochłonnych czynności pielęgnacyjnych. Niezależnie od pory roku w ogrodzie zawsze jest coś do przycięcia. Sekatora jednoręcznego w prawidłowy sposób używamy do ścinania gałęzi oraz pędów o grubości nawet do 2,6 cm. W zestawie zaleca się posiadać dwa sekatory: nożycowy, jak i również kowadełkowy. Nawiązać można do sytuacji, że coraz więcej osób stawia na sprawdzone nawozy przeznaczone do trawników.


Ten pierwszy działa jak nożyczki, rozcinając tkanki roślin zaokrąglonym ostrzem, które mija się z dolną zaokrągloną częścią. Drugi typ zamiast stalnicy ma płaskie kowadełko i płaskie ostrze, choć są sekatory z ostrzem lekko zaokrąglonym. Ostrze górne porusza się w dół i trochę w tył, niczym piła, a stykając się z kowadełkiem, z łatwością przecina nawet twarde gałęzie w nakierowaniu na nawozy do trawników.


Pędy bylin i kwiatów jednorocznych oraz zielone gałązki łatwiej ścina się sekatorem nożycowym, ponieważ jego ostrze nie zgniata miękkich łodyg. Sekator nożycowy radzi sobie też z grubszymi gałęziami. Wykonamy nim precyzyjne cięcie skośne. Sekator kowadełkowy dobrze sprawdza się podczas prostopadłego cięcia pędów twardych i zdrewniałych. Pomimo różnic w budowie oba narzędzia są uniwersalne, więc tak naprawdę wybór zależy tylko od naszych preferencji. Jeśli nie chcemy kupować dwóch sekatorów, wybierzmy raczej solidny sekator nożycowy.