Jaka taryfa celna obowiązuje w przypadku sprawdzania towarów spoza granic Unii Europejskiej?

Jaka taryfa celna obowiązuje w przypadku sprawdzania towarów spoza granic Unii Europejskiej?

Coraz więcej przedsiębiorców decyduje się na obrót towarami sprowadzanymi spoza Polski, w tym również spoza granic Unii Europejskiej. Łączy się to często z dodatkowymi opłatami, w tym również z cłem. Jaka taryfa obowiązuje nas w takich przypadkach? Sprawdzamy!

 

Taryfa celna https://rusak.pl/taryfa-celna – co to takiego?

 

Na początek warto ustalić, czym jest taryfa celna. Co skrywa się pod jej pojęciem? Taryfa celna to podstawowe narzędzie techniczne wykorzystywane do ustalania wysokości opłat celnych. Dokładniej mówiąc mamy do czynienia z wykazem towarów oznaczonych kodami oraz z przypisanymi do nich stawkami, które mają zastosowanie w przypadku importu towarów z innych krajów. 

 

Taryfa celna – jakie stawki obowiązują w przypadku towarów spoza Unii Europejskiej?

 

Z jakimi stawkami musimy się liczyć, gdy sprowadzamy towary spoza granic Unii Europejskiej? Jakie koszty nas czekają z tego tytułu? Każdy, kto oczekiwał jednoznacznej odpowiedzi, może się odrobinę rozczarować, ponieważ nie ma jednolitej taryfy celnej dla wszystkich krajów. Co więcej, taryfa celna w przypadku niektórych krajów może być bardzo niska, w przypadku innych bardzo wysoka.