Czy wszystkie kaniule są takie same? I czy są bezpieczne?

Czy wszystkie kaniule są takie same? I czy są bezpieczne?

Popularnie nazywany welfron używany jest w dziedzinie medycyny. Może być umieszczany w ciele dorosłego jak i dziecka. Czy różnią się czymś od siebie? Czy jest to bezpieczne? Sprawdź poniżej.


Możemy wyróżnić kaniule https://lines.com.pl/oferta/dzial-medyczny/iniekcje/kaniule-i-igly-typu-motylek/ stosowane w branży medycznej do założenia potocznie nazywanego wenflonu w żyłę w celu podania kroplówki bądź leków dożylnie. Istnieje także drugi rodzaj kaniuli. One wykorzystywane są również w medycynie, ale już w estetycznej. Wenflon dożylny jest krótszy od tego używanego w medycynie estetycznej. Kaniula używana w medycynie estetycznej jest za to bardziej elastyczna. Jedną z większych różnic jest fakt posiadania wyjścia z boku, nie góry. Ponadto ma ona tępe zakończenie, które pozwala na odciąganie płynów.


Kolejnym podziałem, o którym możemy powiedzieć to ten ze względu na rozmiar. Najważniejsza jest wewnętrzna średnica plastikowej rurki. Odróżniają się od siebie kolorem. Najmniejsza kaniula ma fioletowy kolor, a największa pomarańczowa, czerwona i brązowa. Największe kolory mają taką samą średnicę, różnią się przepływem płynów. Rozmiary te uzależniają do kogo dany kolor jest przeznaczony. Ważnymi przesłankami jest wiek, wzrost, postura, waga.


W przypadku wykonywania zabiegu przez pielęgniarkę, sanitariusza, lekarza bądź inną osobę, która ma do tego odpowiednie przeszkolenie to nie powinno to wiązać się z konsekwencjami. Kaniule o ile po 72h są wyjmowane nie stanowią żadnego problemu zdrowotnego. To dobre rozwiązanie w przypadku regularnych nakłuć pacjentów dlatego jest to tak popularne w szpitalach rozwiązanie.